.st0{fill:#FFFFFF;}

Kuidas valida vastupidavat roosi? 

 July 5, 2020

Kui soovid, et su aias kasvaksid terved, tugevad ja vastupidavad roosid, millega on võimalikult vähe tööd ja muret, siis on sortide valik väga oluline. Põhjalik kodutöö valiku faasis tasub end ära paljude säästetud töötundide ja tervete, naudingut pakkuvate taimede näol.

Tavaliselt mõtleme vastupidavuse all kolme omadust:

1) talvekindlus;
2) haiguskindlus;
3) vastupanu kahjuritele.

Talvekindlus tähendab eelkõige külmakindlust - võimet taluda aegajalt väga madalaid temperatuure, aga ka muutliku, vahelduvalt külma ja sooja ilmaga toimetulekut. Sellest sõltub, kui tugevalt ja kas üldse on taime vaja talveks katta.

Haigus-ja kahjurikindlus on viimastel aastakümnetel tõusnud kogu maailma sordiaretuses esiplaanile. See trend on kooskõlas suurenenud keskkonnahoidlikkuse ja varem kasutatud mürkide kasutuselt eemaldamisega. Paljud uued sordid sarnanevad välimuselt mõne varemtuntuga, aga on tervemad ja tugevamad.

Rooside valimine ja ostmine on väga emotsionaalne tegevus - roosid peavadki vaatajat võluma ja lummama. Et aga säästa oma aega ja vaeva hilisema hoolduse arvelt ja vältida pettumust taime kaotamise korrall, on mõistlik emotsioonide kõrvale tuua praktilised argumendid. 

Kuidas ikkagi valida vastupidavat roosi? Siin on kolm lihtsat esimest sammu:

1. Loe sordi tutvustusi, soovitavalt mitmest allikast. Abiks on nii aretaja poolt antud kirjeldus kui kasvatajate-kaupluste-aiandite kodulehtedel olev info. Kohati on neis ka vasturääkivusi, aga üldpildi saab väga hästi kätte.

2. Küsi soovitusi - nii istikute müüjatelt, naabritelt-tuttavatelt kui ka gruppidest ja foorumitest. Nii saad õppida teiste kogemustest ja teed oma valiku teadlikult.

3. Eelista uuemaid sorte vanematele. Reeglina on 2000-ndatel välja tulnud sordid tugevamad kui varasemad. Umbes sel ajal toimus aretuses pööre õie ilult taime tervise tähtsustamisele. Selles reeglis on aga kindlasti oma erandid, nö. klassika, mis on end aastakümnete jooksul Eesti oludes tõestanud. 

Kui oled roosikasvatuses juba kogemusi omandanud, on tekkinud huvi ja oskus taimi vaadelda, siis järgmine soovitus on just sulle.

Pane tähele roose kõikjal, kus neid leidub - avalikel haljasaladel, teistes aedades, botaanikaaias jne. Milised sordid on terved, tugevad, õierohked? Millised sordid on talvest kahjustatud või haigustest vaevatud? Millistes peenardes on "auke", kust hukkunud taim on välja võetud? Sellise praktilise vaatluse abil, oma tähelepanekuid üles märkides saad ise kujundada oma eelistused. Eriti kasulikud on tähelepanekud suve teisest poolest, sest sageli hakkavad probleemid ilmnema just siis ja nii on võimalik näha, kuidas taim käitub terve hooaja jooksul.

Üldiselt on avalikus haljastuses ja massistutuse puhul võimalik vähem vaeva ja aega pühendada  hooldusele, seetõttu saab just sealt häid vihjeid vastupidavate sortide kohta: see, mis püsib ilus avalikus haljastuses, on kindlasti turvaline valik ka koduaia jaoks.​​​​

Saksamaal kasutatava ADR kvaliteedisüsteemi kohta saab lugeda siit.

KOMMENTAARID

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}